Start

Obiekty

Mapki

Husów

Galeria

Twórcy

 

O Husowie

 

            Badania archeologiczne potwierdziły osadnictwo na terenie Husowa sprzed wielu tysięcy lat. Korzenie współczesnego Husowa sięgają jednak schyłku XIV w., kiedy wieś lokowano na tzw. prawie magdeburskim, dzięki czemu uzyskała specyficzny łanowy układ. W następnych stuleciach osada stopniowo rozrastała się kosztem okolicznych lasów. Od czasu do czasu jej mieszkańcy padali jednak ofiarami najazdów obcych, spośród których największe zniszczenia przynieśli Tatarzy (1624 r.) i Siedmiogrodzianie (1657 r.). Podczas najazdu tatarskiego został spalony kościół i zamordowany tutejszy proboszcz Jakub Wanat. Od momentu lokacji aż do XX w. wieś była własnością szlachecką i magnacką. Władali nią m.in. Pileccy, Ostrogscy, Lubomirscy, Ulenieccy, Jaworniccy i Oborscy. Po 1772 r. Husów znalazł się w zaborze austriackim i przez następne sto lat był typową biedną, galicyjską wioską. Zmiany przyniósł dopiero początek XX w. Postęp oświaty ludowej i powrót wielu emigrantów sprawił, że mieszkańcy Husowa zaczęli odnosić sukcesy na polu spółdzielczości. Ożywiona działalność społeczna został jednak przerwana przez wybuch II wojny światowej. Imię Husowa rozsławia wielu wybitnych ludzi tu urodzonych, m.in.: poeta Mikołaj Hussowski, krakowski społecznik Marceli Jawornicki, poeta Jan Rak, archeolog Gabriel Leńczyk, ekonomista Wincenty Styś.

 

            Husów położony jest w południowej części powiatu łańcuckiego. Zajmuje on obszar około 22 km2. Wieś położona jest na wysokości od 300 do 400 m n. p. m., natomiast tereny na północ od Husowa  osiągają przeciętnie około 200 m n. p. m. Główne pasma wzniesień przebiegają z północnego-zachodu na południowy-wschód. Najwyższą kulminację w okolicy stanowi góra Patria (Patryja) 420 m n.p. m. Różnice wysokości nad poziom morza dochodzą w Husowie do 185 metrów. Przez północny kraniec Husowa przebiega próg Karpat i Kotliny Sandomierskiej. Charakterystyczne dla Husowa są zjawiska przemieszczania się mas skalnych w postaci osuwisk, spełzywania i zerw.

 

            Sieć rzeczną tworzy rzeka Husówka wraz z Głębką i innymi mniejszymi potokami. Klimat Husowa jest zaliczany do typu podgórskiego. Średnia roczna temperatura jest około jednego stopnia niższa, a okres wegetacji około 2 tygodnie krótszy niż w okolicznych wsiach leżących na północ od Husowa. Na terenie Husowa dominują gleby brunatne kwaśne, brunatne wyługowane i pseudobielicowe.

 

            Większość drzewostanu tutejszych lasów tworzą sztuczne monokultury sosnowe powstałe po wycięciu naturalnych lasów grabowych. W niektórych miejscach zachowały się płaty lasów grądowych i buczyny karpackiej. Na terenie wsi przeważają pola uprawne, sady i łąki. Gospodarstwa rolne są znacznie rozdrobnione stąd też całkowita długość dróg polnych w obrębie wsi wynosi około 160 kilometrów. W Husowie występuje doskonały dla zdrowia i wypoczynku mikroklimat.

 

 


Copyright (C) 2007 by

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Wincentego Stysia w Husowie

 

 

Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie V”

Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez

Akademie Rozwoju Filantropii w Polsce